Ανακατεύθυνση στην παλιά ιστοσελιδα

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΙΖΩΜΑΤΩΝ - ΔΑΣΚΙΟΥ - ΣΦΗΚΙΑΣ

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα

18-19-20 Ιανουαρίου 2024

Το τριήμερο 18,19 και 20 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων με τη συνοδεία του δασκάλου τους, του διευθυντή του σχολείου και γονέων, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Εκτός από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων, όπου ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτιρίου, παρατήρησαν ιστορικά κειμήλια και ξεναγήθηκαν στους χώρους της, μας δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφθούμε το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, το Βράχο και το Μουσείο της Ακροπόλεως, το Ευγενίδιο Ίδρυμα – Πλανητάριο, στο οποίο βίωσαν μία συναρπαστική εμπειρία ψηφιακής θέασης στον ημισφαιρικό θόλο του για το πώς γεννήθηκε και εξελίχθηκε η Γη μας στο πέρασμα του χρόνου και πώς προκαλούνται οι σεισμοί και οι ηφαιστειακές εκρήξεις, περιηγηθήκαμε στον Εθνικό Κήπο και το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, γελάσαμε με την ψυχή μας παρακολουθώντας τη θεατρική κωμωδία « Για μια ζωή » και διασκεδάσαμε χορεύοντας σε παραδοσιακή ταβέρνα με ζωντανή μουσική στου Ψυρρή.

Μοναδικές και ξεχωριστές αναμνήσεις χαράχτηκαν στη μνήμη όλων μας και θα μας συνοδεύουν πάντα!

Αφήστε ένα Σχόλιο